Baton o smaku jabłkowym

Co jeść i pić, żeby nie zabrakło sił podczas jazdy

Przed jazdą
Śniadanie to bardzo ważny posiłek. Jedząc śniadania dostarczasz energii organizmowi na dobry początek. A z czego powinno się składać? Z tego co lubisz i co jest zdrowe. Może to być owsianka, razowe pieczywo, nabiał, soki i owoce. Jeżeli wybierasz się na rowerową wyprawę jedz dwie, trzy godziny przed wyruszeniem w drogę. Zbyt wczesny posiłek pozbawi nas części energii, a zbyt późny może być powodem kłopotów żołądkowych. Intensywny wysiłek, może być przyczyną skurczów pełnego żołądka. Nie zapominajmy też o piciu podczas śniadania i przed wyjazdem. Najbardziej nawadniają organizm specjalne płyny izotoniczne, ja używam SIS GO Electrolyte, smak Lemon & Lime.

W trakcie jazdy
Im dłuższa wycieczka, tym zapotrzebowanie na płyny i posiłek jest większe.
Nie można podać idealnej recepty. W zależności od intensywności wysiłku wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmy. Żeby zaspokoić nasze potrzeby przy krótkich wypadach wystarczy płyn nawadniający i banan. Podczas długich treningów sprawą kluczową staje się dostarczenie odpowiedniej ilości płynów
i właściwej porcji węglowodanów. Żeby temu sprostać należy w ciągu godziny wypić od 0,5 l do 1 l napojów izotonicznych i zjeść porcję ok. 60 g węglowodanów. Taka suplementacja powinna zapewnić dostateczną ilość energii do wykonywania intensywnego wysiłku w dłuższym czasie.
Co jeśli zaniedbamy odżywianie? Dopadnie nas uczucie totalnej niemocy.
Jest to spowodowane utratą paliwa (glikogenu) w mięśniach i wątrobie.
Co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do omdlenia. Jest to sytuacja krytyczna, jedyne co można zrobić to wspomóc się dawką cukru, najczęściej w postaci żelu energetycznego. Niestety same cukru nie wystarczą, ponieważ dają energię na krótko, z reguły odczuwalny wzrost mocy trawa ok. kwadransa.
W sytuacji utraty mocy na posiłek jest już zbyt późno. Żeby uzyskać energię
z posiłku, choćby tylko z banana potrzebny jest czas na strawienie i przyswojenie cukrów, białek i minerałów, a czasu już nie mamy.
Podczas wysiłku ważne jest co jemy i ile pijemy, ale równie ważne, a może najważniejsze kiedy to robimy. Jeżeli zaczniemy zbyt wcześniej, wyruszymy
w trasę ze zbyt mały zapasem energii.
Jak zrobimy to zbyt późno, organizm nie przyswoi zjedzonego posiłku.

Po powrocie
Powinniśmy zjeść posiłek najpóźniej pół godziny po zakończeniu wysiłku fizycznego, by organizm mógł zregenerować mięśnie i uzupełnić zapasy. Powinniśmy jeść pełnowartościowy posiłek. Jeżeli
z jakiegoś powodu nie możesz zjeść posiłku, skorzystaj z suplementu SIS REGO, by mieć pewność że w odpowiednim czasie uzupełnisz wszystkie niezbędne związki do szybkiej regeneracji.

Dodaj komentarz